China van noord naar zuid. Tussen traditie en transformatie
Deze reis biedt een fascinerende kaleidoscoop van China’s binnenland, meer dan twee decennia sinds het aantreden van Xi Jinping. Lange tijd was het immense China een land van grote verschillen in geschiedenis, cultuur, landschap en ontwikkeling. Daarbij gaat het om verschillen tussen Oost-, Centraal en West-China, tussen regio’s, tussen steden en platteland, tussen centrale en afgelegen gebieden, tussen bevolkingsgroepen, etc. De snelle veranderingen die het land in de afgelopen decennia heeft ondergaan, zijn intussen overal zichtbaar. Op sommige plekken lijken verschillen daardoor steeds meer te vervagen, maar in andere gebieden blijven ze, als erfenis van de geschiedenis en de lokale culturele identiteit. We reizen door China van noord naar zuid en bezoeken zeer uiteenlopende gebieden, elk met een ander karakter. We beginnen en eindigen in steden die tot de motoren van China’s opkomst behoren: Beijing en Guangzhou in de Parelrivier-delta. Daartussenin gaan we op ontdekkingstocht in China’s binnenland. We gaan naar de steden Zhengzhou, Xi’an, de megastad Chongqing op de grens tussen Centraal- en West-China, en het zuidelijke Guilin. In Guizhou, nog steeds een van de minst rijke provincie’s, doorkruisen we het platteland en doen we meerdere dorpen en stadjes aan, gelegen in een fabelachtig berglandschap.
Deze reis biedt een grote variatie met veel historische, culturele en landschappelijke hoogtepunten. Daarbij hebben we ook oog voor actuele ontwikkelingen. In Beijing wachten ons de eerste highlights, waaronder de Tempel van de Hemel, de Verboden Stad en het Tiananmenplein. We wandelen door de centraal gelegen hutongs - of wat daar nog van over is met de stadsontwikkeling van de afgelopen decennia. Ook enkele nu al iconische projectontwikkelingen in de stad staan op het programma. De groei van Beijing is indrukwekkend, maar de schaduwkanten zijn ook steeds duidelijker geworden. Hoe worden deze het hoofd geboden?
Zhengzhou bezit een van de belangrijkste historische musea van China, het Henan Museum. Maar Zhengzhou laat zich ook gelden door nieuwe stedelijke en industriële ontwikkeling. Foxconn, assembleur van Apple-producten, heeft er een nieuwe productiebasis gevestigd toen Shenzhen te duur werd. Maar hoe vergaat het de migrantenarbeiders, nu de export onder druk staat als gevolg van de handelsoorlog met de VS?
We reizen door naar Xi’an, eens het eindpunt van de Zijderoute, waar we uiteraard het terracottaleger en vele andere historische bezienswaardigheden bezichtigen. Recentelijk heeft de stad zich ontwikkeld tot een belangrijk centrum van de snel groeiende lucht- en ruimtevaartindustrie.
Een treinreis van iets meer dan vijf uur brengt ons naar Chongqing, onze volgende bestemming. Het is niet de grootste stad ter wereld, zoals vaak beweerd wordt, maar wel een metropool met een ongekende vitaliteit en een bijzondere cultuur die ten onrechte minder door buitenlanders bezocht wordt dan de kuststeden. De artistieke vitaliteit vind haar oorsprong in de oude Bayu-cultuur. We proeven er daarnaast van de huidige Sichuan-cultuur, ook in de keuken. Naast enkele musea bekijken we actuele ontwikkelingsprojecten die de status van de metropool als het groeicentrum van het binnenland van China weerspiegelen.
Een korte treinreis voert ons naar Zhangjiajie in de provincie Hunan. Hier wacht ons een landschappelijk hoogtepunt, het Wulingyuan-Zhangjiajie National Forest Park. Wat we hier zien is werkelijk van een uitzonderlijke schoonheid! De zandsteenformaties - duizenden pilaren en pieken, tussenliggende ravijnen, kloven en grotten - dienden als inspiratie voor het decor van de bekende film Avatar.
Bovengenoemde steden plus het als laatste te bezoeken Guangzhou spelen een belangrijke rol in Xi Jinping’s Chinese Droom. Dat is niet alleen een agenda van nationale verjonging, maar ook van gedeelde welvaart, Xi’s meest recente stokpaardje. Voor iedere burger ligt een mooie, welvarende toekomst in het verschiet. De huidige realiteit is dat niet alle stedelingen een prachtig leven leiden. De verschillen tussen arm en rijk, tussen lokale inwoners en migranten zijn thans juist groter dan in het verleden. De kansen voor degenen die van het platteland komen en hun geluk in de steden zoeken, lijken eerder af dan toe te nemen. We vragen ons tijdens onze reis af of de Chinese droom van Xi Jinping voor alle stedelingen in vervulling zal gaan.
Vanuit Zhangjiajie betreden we de zuidelijke provincie Guizhou. Lange tijd heeft deze buiten de gebruikelijke toeristische paden gelegen. Het gebied doorkruisend krijgen we een goed beeld van het perifere China, het platteland en de hier levende minderheden. We ontmoeten de Miao, de Dong en vele andere groepen, in dorpen verscholen in het berglandschap. Hun leven is vaak afgeschilderd als idyllisch, cultureel kleurrijk en authentiek traditioneel. Maar de bevolking kende ook grote armoede. Intussen is het moderne China hier ook doorgedrongen. Xi Jinping gaat er prat op tien jaar na zijn aantreden kernarmoede uitgebannen te hebben. Profiteren de minderheden ook van rurale revitalisering en gedeelde welvaart, zoals Xi Jinping voor ogen heeft, of verbetert het leven vooral voor de in de provincie woonachtige Han-Chinezen? Kijken de minderheden ernaar uit dat de Chinese Droom zich ook tot hun woongebied gaat uitstrekken, of hebben ze nachtmerries vanwege de infrastructuuraanleg, verstedelijking, milieuproblemen en andere verschijnselen waarmee de realisatie van de Chinese Droom gepaard gaat? En kunnen ze tegelijkertijd hun eigen cultuur behouden? We ervaren hoe de minderheden aan culturele verandering onderworpen worden.
Op de Drakenrug, op weg naar Guilin, bezoeken we de beroemde rijstterrassen, die velen alleen van foto’s kennen. Eenmaal aangekomen in Guilin bevinden we ons in het befaamde karstlandschap en varen we op de Li-rivier tussen de karakteristieke grillige bergen.
Guangzhou is het laatste hoogtepunt van de reis. De koloniale architectuur van het in oude luister herstelde Shamian-eiland, het ernaast gelegen Culturele Park, en andere historische bezienswaardigheden brengen ons terug naar het oude Kanton. De architectonische hoogstandjes van het hedendaagse Guangzhou, zoals de Canton Tower en Zhujiang New CBD, vormen een boeiend contrast. De metropool ontwikkelt zich nog steeds in rap tempo. Maar het leven kent er ook grote contrasten. Veel bewoners van de nog aanwezige verstedelijkte dorpen, onder wie migranten, ontberen de beloofde welvaartsverbetering. Ze leven nog ‘in het donker’, letterlijk en figuurlijk.
Reisroute
dag 1, zo 06-09
In de avond vertrekken we met een directe lijnvlucht van Amsterdam naar Beijing.
dag 2, ma 07-09
In de middag landing in Beijing, waar traditie en moderniteit hand in hand gaan, en transfer naar ons hotel in het centrum. De rest van de dag is vrij om te acclimatiseren en een eerste blik te werpen op de levendige hoofdstad, waar brede lanen, markten en eetkraampjes het straatbeeld kleuren.
dag 3, di 08-09
Vandaag maken we kennis met de oude ziel van Beijing. We beginnen bij de serene Tempel van de Hemel, waar eeuwenlang keizers kwamen om te bidden voor voorspoed en een goede oogst. Daarna verkennen we per riksja de sfeervolle hutongs, de traditionele woonwijken met hun smalle steegjes en binnenplaatsen, en beklimmen we de Trommeltoren voor een uitzicht over de stad. ’s Middags betreden we de indrukwekkende Verboden Stad, eeuwenlang het afgesloten paleiscomplex van de Chinese keizers. De dag eindigt met een wandeling over het Tiananmenplein, met zicht op de Grote Hal van het Volk, het Mausoleum van Mao Zedong en het National Museum van China.
dag 4, wo 09-09
Na de historische grandeur van gisteren maken we vandaag kennis met het eigentijdse Beijing. In de ochtend is er een professioneel programma gewijd aan moderne stadsontwikkeling. Na de lunch bezoeken we het 798 Art District, een voormalige fabriekssite die is omgevormd tot een bruisende broedplaats voor moderne kunst en design. Er zijn talloze galeries en cafés te vinden. De dag eindigt bij een markant stukje geschiedenis, het beroemde Bird’s Nest-stadion - het hoofdstadion voor de Olympische Zomerspelen van 2008. Vanavond is er geen gezamenlijke maaltijd.
dag 5, do 10-09
Na het ontbijt nemen we de hogesnelheidstrein naar Zhengzhou, de hoofdstad van de provincie Henan en de bakermat van de Chinese beschaving. In de middag bezichtigen we het Henan Museum, een van de oudste musea van het land, met een prachtige collectie bronzen voorwerpen, jade en keramiek. Daarna maken we een korte rondrit door de moderne wijk Zhendong New Area, waar de snelle stedelijke ontwikkeling van China zichtbaar wordt. Tot slot doen we het uitgestrekte Foxconn ‘iPhone City’-complex aan, verbonden aan Apple.
dag 6, vr 11-09
De hogesnelheidstrein brengt ons naar Xi’an, de historische hoofdstad van talrijke Chinese dynastieën en het beginpunt van de oude Zijderoute. Na de lunch staat de oude stad op het programma. We lopen over de nog bestaande stadsmuur en bezoeken de Trommeltoren en de levendige moslimwijk, waar de geur van vers gebakken brood en gegrild vlees de straten vult. Ook verkennen we de Wilde Gans-pagode en het sfeervolle Da Tang Furong Park, waar de Tang-dynastie tot leven lijkt te komen in een decor van water, beelden en traditionele architectuur.
dag 7, za 12-09
’s Ochtends bekijken we het Shaanxi History Museum, waar kostbare vondsten uit 3000 jaar Chinese geschiedenis worden tentoongesteld. Vervolgens rijden we naar de Yangling Mausoleum-site, het grafcomplex van keizer Jingdi, met duizenden miniatuurfiguren van krijgers, dieren en dienaren. In de middag staat een van de grote wonderen van China op het programma: het terracottaleger van keizer Qin Shihuangdi. Dit is ontdekt in 1974 en geldt inmiddels als een van de beroemdste archeologische vondsten ter wereld. We sluiten de dag af bij het Banpo Village Museum, dat inzicht biedt in het vroege landbouwleven van 6000 jaar geleden. Vanavond is er geen gezamenlijke maaltijd.
dag 8, zo 13-09
We reizen verder per trein via Chengdu naar Chongqing, een miljoenenstad die dramatisch is gelegen aan de samenvloeiing van de Jialing- en Yangtze-rivier. Na aankomst is de verdere middag ter vrije besteding.
dag 9, ma 14-09
Chongqing is een stad van hoogteverschillen, mistige heuvels en verrassende architectuur. We beginnen de dag op het Volksplein met het imposante Grote Volksgebouw en bezichtigen het Drieklovendam-museum, dat de geschiedenis van de Yangtze belicht. Daarna ontdekken we de Urban Planning Gallery en de levendige oude wijk Ciqikou, met haar kronkelende straatjes vol theehuizen, ambachtswinkels en lokale lekkernijen.
dag 10, di 15-09
In de ochtend wederom een professioneel programma, waarbij we aandacht schenken aan actuele moderne stadsontwikkelingsprojecten. De middag is vrij om Chongqing verder op eigen gelegenheid te ontdekken. U kunt bijvoorbeeld de kabelbaan over de Yangtze nemen voor een spectaculair uitzicht, een lokale markt bezoeken of een ontspannen middag doorbrengen aan de rivierpromenade. Vanavond is er geen gezamenlijke maaltijd.
dag 11, wo 16-09
We nemen de trein naar Zhangjiajie en zien het landschap veranderen in een wereld van verticale rotszuilen en mistige wouden. In de middag verkennen we nationale park Wulingyuan en wandelen we langs de schilderachtige Gouden Zweepstroom.
dag 12, do 17-09
Vandaag ontdekken we het hart van het spectaculaire Zhangjiajie National Forest Park, een UNESCO-Werelderfgoedlocatie, met als hoogtepunten de uitzichtpunten bij Huangshi en Yuanjiajie, de duizelingwekkende Bailong-lift en de mystieke Tianzi-berg. De grillige zandsteenpilaren lijken rechtstreeks uit een fantasiewereld te komen en inspireerden zelfs de film Avatar.
dag 13, vr 18-09
Wederom per trein reizen we door naar Kaili, in de provincie Guizhou, waar de traditionele cultuur van de Miao- en Dong-volkeren nog sterk leeft. In de middag gaan we naar de dorpen Qingman, bekend om zijn houten huizen en kleurrijke klederdracht, en Shiqiao, waar nog steeds handgeschept papier wordt gemaakt volgens eeuwenoude methoden.
dag 14, za 19-09
De dag begint met een prachtige rit door het bergland van Guizhou. We bezoeken Langde, een Miao-dorp met fraai versierde houten huizen, en Datang, waar de vrouwen hun haar in imposante knotten dragen en de traditionele rokjes van paardenhaar tonen. We vervolgen onze route naar Rongjiang, waar we overnachten.
dag 15, zo 20-09
In de ochtend ervaren we de levendige zondagsmarkt van Rongjiang om vervolgens door te rijden naar Basha, het enige Miao-dorp waar mannen nog vuurwapens dragen als symbool van hun voorouderlijke tradities. Ook bekijken we het dorp Tang’an Dong, schilderachtig gelegen tussen de rijstterrassen. Tot slot reizen we door naar Sanjiang. Tijdens de bezoeken aan de dorpen, gisteren en vandaag, laten we de spanningen die de bewoners steeds meer ondervinden op ons inwerken: traditie of modernisering, toeristisch ‘openluchtmuseum’ of plaats om te wonen en leven?
dag 16, ma 21-09
Een dag vol natuurlijke schoonheid. We rijden via Chengyang, beroemd om zijn sierlijke Wind- en Regenbrug, naar de Longsheng-rijstterrassen, ook wel de Drakenrugterrassen genoemd. Hier zien we hoe generaties boeren dit landschap hebben gevormd tot een patroon van glinsterende treden. In de namiddag bereiken we Guilin, bekend om zijn poëtische landschap van karstbergen en rivieren.
dag 17, di 22-09
We maken een boottocht over de Li-rivier, een van de mooiste rivieren ter wereld. De hoge karstpieken weerspiegelen in het water en creëren een landschap dat menig Chinese schilder inspireerde. In Yangshuo genieten we van vrije tijd en ’s avonds van het indrukwekkende licht- en muziekspektakel Impression Sanjie Liu, opgevoerd op de rivier. Later op de avond keren we terug naar Guilin.
dag 18, wo 23-09
We reizen per hogesnelheidstrein naar Guangzhou, de moderne metropool in het zuiden van China. In de middag maken we kennis met het futuristische Zhujiang Central Business District, waar wolkenkrabbers en het elegante Operahuis van Zaha Hadid de skyline bepalen. We sluiten af met de iconische Canton Tower, die hoog boven de stad uittorent.
dag 19, do 24-09
Vandaag ontdekken we het culturele erfgoed van Guangzhou. We wandelen over het Shamian-eiland, met koloniale architectuur en statige lanen, en bezoeken daarna het Cultureel Park. Het museum hier is gewijd aan de dertien Canton Hongs, de factorijen die de status van de stad als handelsknooppunt in de achttiende en de negentiende eeuw bepaalden. In de middag zien we de Heilig Hart-kathedraal, een gotische kathedraal gebouwd uit graniet, en de prachtig versierde Chen Clan Voorouderhal, een toonbeeld van Kantonese architectuur en ambacht. De avond is ter vrije besteding.
dag 20, vr 25-09
Op onze laatste dag maken we tijd voor de Urban Planning Exhibition Hall, die een boeiend beeld geeft van de stedelijke groei van Guangzhou. We maken nog een wandeling door Shipai, een stedelijk dorp te midden van moderne torens, waar migranten van het platteland en het minst bedeelde deel van de lokale stadsbevolking onderdak vinden. In de nauwe stegen is daglicht schaars, maar het bruist er van de activiteiten. De middag is vrij voor een laatste ontdekking, inkopen doen of een moment van rust, voordat we ’s avonds genieten van een afscheidsdiner. Laat in de avond vertrekken we naar de luchthaven voor onze terugvlucht naar Amsterdam.
dag 21, za 26-09
In de ochtend landen we op Schiphol, vol indrukken van een reis die de oude beschaving, de natuurlijke schoonheid en de hedendaagse energie van China heeft samengebracht.
Vervoer naar de bestemming
We maken gebruik van comfortabele directe lijnvluchten van Amsterdam naar Beijing en van Guangzhou naar Amsterdam met China Southern. De vluchtgegevens zijn:
06-09-2026: Amsterdam - Beijing, 21.40 - 13.25 uur
26-09-2026: Guangzhou - Amsterdam, 01.50 - 08.00 uur
Voor elke deelnemer is ruimbagage à 20 kilo inbegrepen.
NB 1 Genoemde tijden zijn plaatselijke tijden. In China is het zes uur later dan in Nederland.
NB 2 Zie www.anvr.nl/vervoersvoorwaarden voor de vervoers- en bagagevoorwaarden van de betreffende vliegmaatschappij.
Vervoer ter plaatse
De rondreis door China wordt uitgevoerd met een moderne, comfortabele touringcar voorzien van airconditioning. Op diverse dagen maken we daarnaast gebruik van comfortabele hogesnelheidstreinen.
Hotels
overnachtingsplaatsen: Beijing (3 nachten) - Zhengzhou (1 nacht) - Xi'an (2 nachten) - Chongqing (3 nachten) - Zhangjiajie (2 nachten) - Kaili (1 nacht) - Rongjiang (1 nacht) - Sanjiang (1 nacht) - Guilin (2 nachten) - Guangzhou (2 nachten)
We maken gebruik van luxe, centraal gelegen hotels. Waar beschikbaar zijn dit vier- of vijf-sterren hotels; in Rongjiang slapen we in het best beschikbare hotel ter plaatse, een net driesterrenhotel.
Alle kamers beschikken over eigen sanitaire voorzieningen. Het kan zijn dat de douche zich in de badkuip bevindt.
Mogelijk is kofferservice niet beschikbaar en moet u zelf uw bagage van de bus naar het hotel dragen. We raden een koffer met wieltjes aan.
Maaltijden
Op deze reis zijn alle lunches en 15 diners inbegrepen bij de reissom. De meeste lunches en diners vinden plaats in lokale restaurants; een enkele keer wordt in het hotel gedineerd. Voor de lunches op eigen gelegenheid wordt voldoende tijd ingeruimd. In China zult u ervaren dat Chinees eten iets heel anders inhoudt dan zoals het doorgaans in Nederland geserveerd of afgehaald wordt. Elke regio kent haar eigen specialiteiten.
Zwaarte van de reis
Onze reisprogramma’s zijn doorgaans goed gevuld en bieden beperkte vrije tijd. Daarom zijn onze reizen relatief intensief. Het is noodzakelijk dat u over een goede conditie beschikt en goed ter been bent. Zo niet, dan bemoeilijkt dit een soepel verloop van de reis, wat zowel voor u als voor uw medereizigers vervelend is. Indien tijdens de reis blijkt dat een reiziger niet over de juiste conditie beschikt, wordt in overleg besloten over deelname aan verdere onderdelen van het programma. Indien u eraan twijfelt of deze reis voor u geschikt is, verzoeken we u telefonisch contact met Labrys Reizen op te nemen. We zullen dan samen de mogelijkheid van uw deelname bespreken met het oog op uw lichamelijke conditie en de specifieke zwaarte van de reis.
Gezondheid
Voor reizigers uit West-Europa worden vaccinaties tegen DTP en hepatitis-A aangeraden. Kraanwater in China kan niet gedronken worden. Ook is het verstandig om ijsblokjes te vermijden. Gebruik uitsluitend water dat gekookt is of uit een niet eerder geopende fles komt.
Elke dag worden bezienswaardigheden te voet bereikt. U dient met gemak en in een redelijk tempo over oneffen terrein met hoogteverschillen te kunnen lopen. Het gebruik van een rolstoel of een rollator is op onze reizen niet toegestaan.
Kleding
Luchtige kleding zonder kunstvezels verdient aanbeveling (b.v. van katoen). Zorg er met het oog op de airco’s in hotels, bus en trein voor altijd iets warms bij de hand te hebben. Een paar goed ingelopen wandelschoenen met profielzool is onmisbaar.
Reisperiode
September is een uitstekende periode voor een culturele rondreis door China. In deze maand is het klimaat in vrijwel het hele land aangenaam. De zomerse hitte van juli en augustus is voorbij, terwijl het nog warm genoeg is om comfortabel te reizen. We rekenen op gemiddelde maximumtemperaturen tussen 22 en 28 ºC, afhankelijk van de regio. In het zuiden kan het iets vochtiger zijn, terwijl het in het noorden juist droger en helderder is. De natuur is nog groen en levendig, en het is over het algemeen een goed moment om zowel steden als landschappen te verkennen. De reis vindt buiten de Chinese feestperioden plaats, waardoor het bij de belangrijkste bezienswaardigheden meestal niet te druk is. Waar mogelijk doen we populaire locaties in de ochtend aan om de grootste drukte te vermijden.
Grensdocumenten
Uw paspoort dient tenminste tot zes maanden na terugkomst geldig te zijn, dus t/m 26 maart 2027, met minstens twee lege bladzijden naast elkaar.
NB 1 Het aanschaffen/vernieuwen van een paspoort duurt minimaal 5 werkdagen.
NB 2 De Chinese douane kan toegang vragen tot uw mobiele telefoon en/of andere gegevensdragers om gegevens te bekijken.
Visum
Bij wijze van proef hoefde er in 2025 geen visum voor China aangevraagd te worden (voor kort toeristisch verblijf). Deze proef is verlengd tot eind 2026. U hoeft dus geen visum aan te vragen.
Geld
In China is de munteenheid de yuan, ook wel renminbi genoemd. In de grote steden en toeristische gebieden zijn een redelijk aantal geldautomaten aanwezig en worden betaalpassen vaak geaccepteerd. Ook wordt veel gebruikgemaakt van betaalapps. Deelnemers ontvangen nadere informatie.
Om u beter te beschermen tegen fraude in het buitenland, zijn door de meeste Nederlandse banken de betaalpassen automatisch geblokkeerd voor pinnen buiten eurolanden. Neem tijdig met uw bank contact op om te controleren of u met uw pas geld kunt opnemen in China. Eventueel moet u bij uw bank het profiel van uw betaalpas omzetten naar wereldwijd betalen.
Entrees
De entreekosten conform het programma zijn bij de reissom inbegrepen.
NB Het is tegenwoordig erg moeilijk om voor het Shaanxi History Museum tickets voor te bemachtigen, vergelijkend met het Laatste Avondmaal in Milaan. Uiteraard doen we ons uiterste best, maar een bezoek aan dit museum is met een voorbehoud.
eSIM
Labrys Reizen geeft u een eSIM cadeau zodat u tijdens uw reis bereikbaar bent en over enkele GB mobiel internet gratis beschikt. Een eSIM is een digitale simkaart die via de installatie van een app geactiveerd wordt. Voorafgaand aan de reis zult u van Hubby, het bedrijf dat deze dienst faciliteert, per mail informatie ontvangen hoe u de Hubby-app kunt installeren en de eSIM kunt activeren. Bovendien kunt u via deze Hubby-app eenvoudig extra data aanschaffen als de gratis databundel op is.
Inschrijving
U kunt zich voor deze reis aanmelden middels het inschrijfformulier op onze website. Na inschrijving ontvangt u van Labrys Reizen een boekingsbevestiging en een factuur, waarop de betalingstermijnen staan gespecificeerd. U krijgt bericht zodra het minimumaantal deelnemers is bereikt en de reis kan doorgaan. Indien een reis vanwege een te gering aantal deelnemers geen doorgang kan vinden, melden we u dat uiterlijk 8 weken vóór vertrek. Circa 4 weken vóór vertrek ontvangt u de reisbescheiden, waaronder een deelnemerslijst, een hotellijst en praktische informatie.
Stichting Giving Back to Nature
Labrys Reizen doneert per reiziger een bedrag aan de stichting Giving Back to Nature. Deze stichting financiert kleinschalige projecten binnen en buiten Europa die de biodiversiteit herstellen, behouden of bevorderen. Meer informatie vindt u hier.
Deze reis biedt een fascinerende kaleidoscoop van China’s binnenland, meer dan twee decennia sinds het aantreden van Xi Jinping. Lange tijd was het immense China een land van grote verschillen in geschiedenis, cultuur, landschap en ontwikkeling. Daarbij gaat het om verschillen tussen Oost-, Centraal en West-China, tussen regio’s, tussen steden en platteland, tussen centrale en afgelegen gebieden, tussen bevolkingsgroepen, etc. De snelle veranderingen die het land in de afgelopen decennia heeft ondergaan, zijn intussen overal zichtbaar. Op sommige plekken lijken verschillen daardoor steeds meer te vervagen, maar in andere gebieden blijven ze, als erfenis van de geschiedenis en de lokale culturele identiteit. We reizen door China van noord naar zuid en bezoeken zeer uiteenlopende gebieden, elk met een ander karakter. We beginnen en eindigen in steden die tot de motoren van China’s opkomst behoren: Beijing en Guangzhou in de Parelrivier-delta. Daartussenin gaan we op ontdekkingstocht in China’s binnenland. We gaan naar de steden Zhengzhou, Xi’an, de megastad Chongqing op de grens tussen Centraal- en West-China, en het zuidelijke Guilin. In Guizhou, nog steeds een van de minst rijke provincie’s, doorkruisen we het platteland en doen we meerdere dorpen en stadjes aan, gelegen in een fabelachtig berglandschap.
Deze reis biedt een grote variatie met veel historische, culturele en landschappelijke hoogtepunten. Daarbij hebben we ook oog voor actuele ontwikkelingen. In Beijing wachten ons de eerste highlights, waaronder de Tempel van de Hemel, de Verboden Stad en het Tiananmenplein. We wandelen door de centraal gelegen hutongs - of wat daar nog van over is met de stadsontwikkeling van de afgelopen decennia. Ook enkele nu al iconische projectontwikkelingen in de stad staan op het programma. De groei van Beijing is indrukwekkend, maar de schaduwkanten zijn ook steeds duidelijker geworden. Hoe worden deze het hoofd geboden?
Zhengzhou bezit een van de belangrijkste historische musea van China, het Henan Museum. Maar Zhengzhou laat zich ook gelden door nieuwe stedelijke en industriële ontwikkeling. Foxconn, assembleur van Apple-producten, heeft er een nieuwe productiebasis gevestigd toen Shenzhen te duur werd. Maar hoe vergaat het de migrantenarbeiders, nu de export onder druk staat als gevolg van de handelsoorlog met de VS?
We reizen door naar Xi’an, eens het eindpunt van de Zijderoute, waar we uiteraard het terracottaleger en vele andere historische bezienswaardigheden bezichtigen. Recentelijk heeft de stad zich ontwikkeld tot een belangrijk centrum van de snel groeiende lucht- en ruimtevaartindustrie.
Een treinreis van iets meer dan vijf uur brengt ons naar Chongqing, onze volgende bestemming. Het is niet de grootste stad ter wereld, zoals vaak beweerd wordt, maar wel een metropool met een ongekende vitaliteit en een bijzondere cultuur die ten onrechte minder door buitenlanders bezocht wordt dan de kuststeden. De artistieke vitaliteit vind haar oorsprong in de oude Bayu-cultuur. We proeven er daarnaast van de huidige Sichuan-cultuur, ook in de keuken. Naast enkele musea bekijken we actuele ontwikkelingsprojecten die de status van de metropool als het groeicentrum van het binnenland van China weerspiegelen.
Een korte treinreis voert ons naar Zhangjiajie in de provincie Hunan. Hier wacht ons een landschappelijk hoogtepunt, het Wulingyuan-Zhangjiajie National Forest Park. Wat we hier zien is werkelijk van een uitzonderlijke schoonheid! De zandsteenformaties - duizenden pilaren en pieken, tussenliggende ravijnen, kloven en grotten - dienden als inspiratie voor het decor van de bekende film Avatar.
Bovengenoemde steden plus het als laatste te bezoeken Guangzhou spelen een belangrijke rol in Xi Jinping’s Chinese Droom. Dat is niet alleen een agenda van nationale verjonging, maar ook van gedeelde welvaart, Xi’s meest recente stokpaardje. Voor iedere burger ligt een mooie, welvarende toekomst in het verschiet. De huidige realiteit is dat niet alle stedelingen een prachtig leven leiden. De verschillen tussen arm en rijk, tussen lokale inwoners en migranten zijn thans juist groter dan in het verleden. De kansen voor degenen die van het platteland komen en hun geluk in de steden zoeken, lijken eerder af dan toe te nemen. We vragen ons tijdens onze reis af of de Chinese droom van Xi Jinping voor alle stedelingen in vervulling zal gaan.
Vanuit Zhangjiajie betreden we de zuidelijke provincie Guizhou. Lange tijd heeft deze buiten de gebruikelijke toeristische paden gelegen. Het gebied doorkruisend krijgen we een goed beeld van het perifere China, het platteland en de hier levende minderheden. We ontmoeten de Miao, de Dong en vele andere groepen, in dorpen verscholen in het berglandschap. Hun leven is vaak afgeschilderd als idyllisch, cultureel kleurrijk en authentiek traditioneel. Maar de bevolking kende ook grote armoede. Intussen is het moderne China hier ook doorgedrongen. Xi Jinping gaat er prat op tien jaar na zijn aantreden kernarmoede uitgebannen te hebben. Profiteren de minderheden ook van rurale revitalisering en gedeelde welvaart, zoals Xi Jinping voor ogen heeft, of verbetert het leven vooral voor de in de provincie woonachtige Han-Chinezen? Kijken de minderheden ernaar uit dat de Chinese Droom zich ook tot hun woongebied gaat uitstrekken, of hebben ze nachtmerries vanwege de infrastructuuraanleg, verstedelijking, milieuproblemen en andere verschijnselen waarmee de realisatie van de Chinese Droom gepaard gaat? En kunnen ze tegelijkertijd hun eigen cultuur behouden? We ervaren hoe de minderheden aan culturele verandering onderworpen worden.
Op de Drakenrug, op weg naar Guilin, bezoeken we de beroemde rijstterrassen, die velen alleen van foto’s kennen. Eenmaal aangekomen in Guilin bevinden we ons in het befaamde karstlandschap en varen we op de Li-rivier tussen de karakteristieke grillige bergen.
Guangzhou is het laatste hoogtepunt van de reis. De koloniale architectuur van het in oude luister herstelde Shamian-eiland, het ernaast gelegen Culturele Park, en andere historische bezienswaardigheden brengen ons terug naar het oude Kanton. De architectonische hoogstandjes van het hedendaagse Guangzhou, zoals de Canton Tower en Zhujiang New CBD, vormen een boeiend contrast. De metropool ontwikkelt zich nog steeds in rap tempo. Maar het leven kent er ook grote contrasten. Veel bewoners van de nog aanwezige verstedelijkte dorpen, onder wie migranten, ontberen de beloofde welvaartsverbetering. Ze leven nog ‘in het donker’, letterlijk en figuurlijk.
Reisroute
dag 1, zo 06-09
In de avond vertrekken we met een directe lijnvlucht van Amsterdam naar Beijing.
dag 2, ma 07-09
In de middag landing in Beijing, waar traditie en moderniteit hand in hand gaan, en transfer naar ons hotel in het centrum. De rest van de dag is vrij om te acclimatiseren en een eerste blik te werpen op de levendige hoofdstad, waar brede lanen, markten en eetkraampjes het straatbeeld kleuren.
dag 3, di 08-09
Vandaag maken we kennis met de oude ziel van Beijing. We beginnen bij de serene Tempel van de Hemel, waar eeuwenlang keizers kwamen om te bidden voor voorspoed en een goede oogst. Daarna verkennen we per riksja de sfeervolle hutongs, de traditionele woonwijken met hun smalle steegjes en binnenplaatsen, en beklimmen we de Trommeltoren voor een uitzicht over de stad. ’s Middags betreden we de indrukwekkende Verboden Stad, eeuwenlang het afgesloten paleiscomplex van de Chinese keizers. De dag eindigt met een wandeling over het Tiananmenplein, met zicht op de Grote Hal van het Volk, het Mausoleum van Mao Zedong en het National Museum van China.
dag 4, wo 09-09
Na de historische grandeur van gisteren maken we vandaag kennis met het eigentijdse Beijing. In de ochtend is er een professioneel programma gewijd aan moderne stadsontwikkeling. Na de lunch bezoeken we het 798 Art District, een voormalige fabriekssite die is omgevormd tot een bruisende broedplaats voor moderne kunst en design. Er zijn talloze galeries en cafés te vinden. De dag eindigt bij een markant stukje geschiedenis, het beroemde Bird’s Nest-stadion - het hoofdstadion voor de Olympische Zomerspelen van 2008. Vanavond is er geen gezamenlijke maaltijd.
dag 5, do 10-09
Na het ontbijt nemen we de hogesnelheidstrein naar Zhengzhou, de hoofdstad van de provincie Henan en de bakermat van de Chinese beschaving. In de middag bezichtigen we het Henan Museum, een van de oudste musea van het land, met een prachtige collectie bronzen voorwerpen, jade en keramiek. Daarna maken we een korte rondrit door de moderne wijk Zhendong New Area, waar de snelle stedelijke ontwikkeling van China zichtbaar wordt. Tot slot doen we het uitgestrekte Foxconn ‘iPhone City’-complex aan, verbonden aan Apple.
dag 6, vr 11-09
De hogesnelheidstrein brengt ons naar Xi’an, de historische hoofdstad van talrijke Chinese dynastieën en het beginpunt van de oude Zijderoute. Na de lunch staat de oude stad op het programma. We lopen over de nog bestaande stadsmuur en bezoeken de Trommeltoren en de levendige moslimwijk, waar de geur van vers gebakken brood en gegrild vlees de straten vult. Ook verkennen we de Wilde Gans-pagode en het sfeervolle Da Tang Furong Park, waar de Tang-dynastie tot leven lijkt te komen in een decor van water, beelden en traditionele architectuur.
dag 7, za 12-09
’s Ochtends bekijken we het Shaanxi History Museum, waar kostbare vondsten uit 3000 jaar Chinese geschiedenis worden tentoongesteld. Vervolgens rijden we naar de Yangling Mausoleum-site, het grafcomplex van keizer Jingdi, met duizenden miniatuurfiguren van krijgers, dieren en dienaren. In de middag staat een van de grote wonderen van China op het programma: het terracottaleger van keizer Qin Shihuangdi. Dit is ontdekt in 1974 en geldt inmiddels als een van de beroemdste archeologische vondsten ter wereld. We sluiten de dag af bij het Banpo Village Museum, dat inzicht biedt in het vroege landbouwleven van 6000 jaar geleden. Vanavond is er geen gezamenlijke maaltijd.
dag 8, zo 13-09
We reizen verder per trein via Chengdu naar Chongqing, een miljoenenstad die dramatisch is gelegen aan de samenvloeiing van de Jialing- en Yangtze-rivier. Na aankomst is de verdere middag ter vrije besteding.
dag 9, ma 14-09
Chongqing is een stad van hoogteverschillen, mistige heuvels en verrassende architectuur. We beginnen de dag op het Volksplein met het imposante Grote Volksgebouw en bezichtigen het Drieklovendam-museum, dat de geschiedenis van de Yangtze belicht. Daarna ontdekken we de Urban Planning Gallery en de levendige oude wijk Ciqikou, met haar kronkelende straatjes vol theehuizen, ambachtswinkels en lokale lekkernijen.
dag 10, di 15-09
In de ochtend wederom een professioneel programma, waarbij we aandacht schenken aan actuele moderne stadsontwikkelingsprojecten. De middag is vrij om Chongqing verder op eigen gelegenheid te ontdekken. U kunt bijvoorbeeld de kabelbaan over de Yangtze nemen voor een spectaculair uitzicht, een lokale markt bezoeken of een ontspannen middag doorbrengen aan de rivierpromenade. Vanavond is er geen gezamenlijke maaltijd.
dag 11, wo 16-09
We nemen de trein naar Zhangjiajie en zien het landschap veranderen in een wereld van verticale rotszuilen en mistige wouden. In de middag verkennen we nationale park Wulingyuan en wandelen we langs de schilderachtige Gouden Zweepstroom.
dag 12, do 17-09
Vandaag ontdekken we het hart van het spectaculaire Zhangjiajie National Forest Park, een UNESCO-Werelderfgoedlocatie, met als hoogtepunten de uitzichtpunten bij Huangshi en Yuanjiajie, de duizelingwekkende Bailong-lift en de mystieke Tianzi-berg. De grillige zandsteenpilaren lijken rechtstreeks uit een fantasiewereld te komen en inspireerden zelfs de film Avatar.
dag 13, vr 18-09
Wederom per trein reizen we door naar Kaili, in de provincie Guizhou, waar de traditionele cultuur van de Miao- en Dong-volkeren nog sterk leeft. In de middag gaan we naar de dorpen Qingman, bekend om zijn houten huizen en kleurrijke klederdracht, en Shiqiao, waar nog steeds handgeschept papier wordt gemaakt volgens eeuwenoude methoden.
dag 14, za 19-09
De dag begint met een prachtige rit door het bergland van Guizhou. We bezoeken Langde, een Miao-dorp met fraai versierde houten huizen, en Datang, waar de vrouwen hun haar in imposante knotten dragen en de traditionele rokjes van paardenhaar tonen. We vervolgen onze route naar Rongjiang, waar we overnachten.
dag 15, zo 20-09
In de ochtend ervaren we de levendige zondagsmarkt van Rongjiang om vervolgens door te rijden naar Basha, het enige Miao-dorp waar mannen nog vuurwapens dragen als symbool van hun voorouderlijke tradities. Ook bekijken we het dorp Tang’an Dong, schilderachtig gelegen tussen de rijstterrassen. Tot slot reizen we door naar Sanjiang. Tijdens de bezoeken aan de dorpen, gisteren en vandaag, laten we de spanningen die de bewoners steeds meer ondervinden op ons inwerken: traditie of modernisering, toeristisch ‘openluchtmuseum’ of plaats om te wonen en leven?
dag 16, ma 21-09
Een dag vol natuurlijke schoonheid. We rijden via Chengyang, beroemd om zijn sierlijke Wind- en Regenbrug, naar de Longsheng-rijstterrassen, ook wel de Drakenrugterrassen genoemd. Hier zien we hoe generaties boeren dit landschap hebben gevormd tot een patroon van glinsterende treden. In de namiddag bereiken we Guilin, bekend om zijn poëtische landschap van karstbergen en rivieren.
dag 17, di 22-09
We maken een boottocht over de Li-rivier, een van de mooiste rivieren ter wereld. De hoge karstpieken weerspiegelen in het water en creëren een landschap dat menig Chinese schilder inspireerde. In Yangshuo genieten we van vrije tijd en ’s avonds van het indrukwekkende licht- en muziekspektakel Impression Sanjie Liu, opgevoerd op de rivier. Later op de avond keren we terug naar Guilin.
dag 18, wo 23-09
We reizen per hogesnelheidstrein naar Guangzhou, de moderne metropool in het zuiden van China. In de middag maken we kennis met het futuristische Zhujiang Central Business District, waar wolkenkrabbers en het elegante Operahuis van Zaha Hadid de skyline bepalen. We sluiten af met de iconische Canton Tower, die hoog boven de stad uittorent.
dag 19, do 24-09
Vandaag ontdekken we het culturele erfgoed van Guangzhou. We wandelen over het Shamian-eiland, met koloniale architectuur en statige lanen, en bezoeken daarna het Cultureel Park. Het museum hier is gewijd aan de dertien Canton Hongs, de factorijen die de status van de stad als handelsknooppunt in de achttiende en de negentiende eeuw bepaalden. In de middag zien we de Heilig Hart-kathedraal, een gotische kathedraal gebouwd uit graniet, en de prachtig versierde Chen Clan Voorouderhal, een toonbeeld van Kantonese architectuur en ambacht. De avond is ter vrije besteding.
dag 20, vr 25-09
Op onze laatste dag maken we tijd voor de Urban Planning Exhibition Hall, die een boeiend beeld geeft van de stedelijke groei van Guangzhou. We maken nog een wandeling door Shipai, een stedelijk dorp te midden van moderne torens, waar migranten van het platteland en het minst bedeelde deel van de lokale stadsbevolking onderdak vinden. In de nauwe stegen is daglicht schaars, maar het bruist er van de activiteiten. De middag is vrij voor een laatste ontdekking, inkopen doen of een moment van rust, voordat we ’s avonds genieten van een afscheidsdiner. Laat in de avond vertrekken we naar de luchthaven voor onze terugvlucht naar Amsterdam.
dag 21, za 26-09
In de ochtend landen we op Schiphol, vol indrukken van een reis die de oude beschaving, de natuurlijke schoonheid en de hedendaagse energie van China heeft samengebracht.
Vervoer naar de bestemming
We maken gebruik van comfortabele directe lijnvluchten van Amsterdam naar Beijing en van Guangzhou naar Amsterdam met China Southern. De vluchtgegevens zijn:
06-09-2026: Amsterdam - Beijing, 21.40 - 13.25 uur
26-09-2026: Guangzhou - Amsterdam, 01.50 - 08.00 uur
Voor elke deelnemer is ruimbagage à 20 kilo inbegrepen.
NB 1 Genoemde tijden zijn plaatselijke tijden. In China is het zes uur later dan in Nederland.
NB 2 Zie www.anvr.nl/vervoersvoorwaarden voor de vervoers- en bagagevoorwaarden van de betreffende vliegmaatschappij.
Vervoer ter plaatse
De rondreis door China wordt uitgevoerd met een moderne, comfortabele touringcar voorzien van airconditioning. Op diverse dagen maken we daarnaast gebruik van comfortabele hogesnelheidstreinen.
Hotels
overnachtingsplaatsen: Beijing (3 nachten) - Zhengzhou (1 nacht) - Xi'an (2 nachten) - Chongqing (3 nachten) - Zhangjiajie (2 nachten) - Kaili (1 nacht) - Rongjiang (1 nacht) - Sanjiang (1 nacht) - Guilin (2 nachten) - Guangzhou (2 nachten)
We maken gebruik van luxe, centraal gelegen hotels. Waar beschikbaar zijn dit vier- of vijf-sterren hotels; in Rongjiang slapen we in het best beschikbare hotel ter plaatse, een net driesterrenhotel.
Alle kamers beschikken over eigen sanitaire voorzieningen. Het kan zijn dat de douche zich in de badkuip bevindt.
Mogelijk is kofferservice niet beschikbaar en moet u zelf uw bagage van de bus naar het hotel dragen. We raden een koffer met wieltjes aan.
Maaltijden
Op deze reis zijn alle lunches en 15 diners inbegrepen bij de reissom. De meeste lunches en diners vinden plaats in lokale restaurants; een enkele keer wordt in het hotel gedineerd. Voor de lunches op eigen gelegenheid wordt voldoende tijd ingeruimd. In China zult u ervaren dat Chinees eten iets heel anders inhoudt dan zoals het doorgaans in Nederland geserveerd of afgehaald wordt. Elke regio kent haar eigen specialiteiten.
Zwaarte van de reis
Onze reisprogramma’s zijn doorgaans goed gevuld en bieden beperkte vrije tijd. Daarom zijn onze reizen relatief intensief. Het is noodzakelijk dat u over een goede conditie beschikt en goed ter been bent. Zo niet, dan bemoeilijkt dit een soepel verloop van de reis, wat zowel voor u als voor uw medereizigers vervelend is. Indien tijdens de reis blijkt dat een reiziger niet over de juiste conditie beschikt, wordt in overleg besloten over deelname aan verdere onderdelen van het programma. Indien u eraan twijfelt of deze reis voor u geschikt is, verzoeken we u telefonisch contact met Labrys Reizen op te nemen. We zullen dan samen de mogelijkheid van uw deelname bespreken met het oog op uw lichamelijke conditie en de specifieke zwaarte van de reis.
Gezondheid
Voor reizigers uit West-Europa worden vaccinaties tegen DTP en hepatitis-A aangeraden. Kraanwater in China kan niet gedronken worden. Ook is het verstandig om ijsblokjes te vermijden. Gebruik uitsluitend water dat gekookt is of uit een niet eerder geopende fles komt.
Elke dag worden bezienswaardigheden te voet bereikt. U dient met gemak en in een redelijk tempo over oneffen terrein met hoogteverschillen te kunnen lopen. Het gebruik van een rolstoel of een rollator is op onze reizen niet toegestaan.
Kleding
Luchtige kleding zonder kunstvezels verdient aanbeveling (b.v. van katoen). Zorg er met het oog op de airco’s in hotels, bus en trein voor altijd iets warms bij de hand te hebben. Een paar goed ingelopen wandelschoenen met profielzool is onmisbaar.
Reisperiode
September is een uitstekende periode voor een culturele rondreis door China. In deze maand is het klimaat in vrijwel het hele land aangenaam. De zomerse hitte van juli en augustus is voorbij, terwijl het nog warm genoeg is om comfortabel te reizen. We rekenen op gemiddelde maximumtemperaturen tussen 22 en 28 ºC, afhankelijk van de regio. In het zuiden kan het iets vochtiger zijn, terwijl het in het noorden juist droger en helderder is. De natuur is nog groen en levendig, en het is over het algemeen een goed moment om zowel steden als landschappen te verkennen. De reis vindt buiten de Chinese feestperioden plaats, waardoor het bij de belangrijkste bezienswaardigheden meestal niet te druk is. Waar mogelijk doen we populaire locaties in de ochtend aan om de grootste drukte te vermijden.
Grensdocumenten
Uw paspoort dient tenminste tot zes maanden na terugkomst geldig te zijn, dus t/m 26 maart 2027, met minstens twee lege bladzijden naast elkaar.
NB 1 Het aanschaffen/vernieuwen van een paspoort duurt minimaal 5 werkdagen.
NB 2 De Chinese douane kan toegang vragen tot uw mobiele telefoon en/of andere gegevensdragers om gegevens te bekijken.
Visum
Bij wijze van proef hoefde er in 2025 geen visum voor China aangevraagd te worden (voor kort toeristisch verblijf). Deze proef is verlengd tot eind 2026. U hoeft dus geen visum aan te vragen.
Geld
In China is de munteenheid de yuan, ook wel renminbi genoemd. In de grote steden en toeristische gebieden zijn een redelijk aantal geldautomaten aanwezig en worden betaalpassen vaak geaccepteerd. Ook wordt veel gebruikgemaakt van betaalapps. Deelnemers ontvangen nadere informatie.
Om u beter te beschermen tegen fraude in het buitenland, zijn door de meeste Nederlandse banken de betaalpassen automatisch geblokkeerd voor pinnen buiten eurolanden. Neem tijdig met uw bank contact op om te controleren of u met uw pas geld kunt opnemen in China. Eventueel moet u bij uw bank het profiel van uw betaalpas omzetten naar wereldwijd betalen.
Entrees
De entreekosten conform het programma zijn bij de reissom inbegrepen.
NB Het is tegenwoordig erg moeilijk om voor het Shaanxi History Museum tickets voor te bemachtigen, vergelijkend met het Laatste Avondmaal in Milaan. Uiteraard doen we ons uiterste best, maar een bezoek aan dit museum is met een voorbehoud.
eSIM
Labrys Reizen geeft u een eSIM cadeau zodat u tijdens uw reis bereikbaar bent en over enkele GB mobiel internet gratis beschikt. Een eSIM is een digitale simkaart die via de installatie van een app geactiveerd wordt. Voorafgaand aan de reis zult u van Hubby, het bedrijf dat deze dienst faciliteert, per mail informatie ontvangen hoe u de Hubby-app kunt installeren en de eSIM kunt activeren. Bovendien kunt u via deze Hubby-app eenvoudig extra data aanschaffen als de gratis databundel op is.
Inschrijving
U kunt zich voor deze reis aanmelden middels het inschrijfformulier op onze website. Na inschrijving ontvangt u van Labrys Reizen een boekingsbevestiging en een factuur, waarop de betalingstermijnen staan gespecificeerd. U krijgt bericht zodra het minimumaantal deelnemers is bereikt en de reis kan doorgaan. Indien een reis vanwege een te gering aantal deelnemers geen doorgang kan vinden, melden we u dat uiterlijk 8 weken vóór vertrek. Circa 4 weken vóór vertrek ontvangt u de reisbescheiden, waaronder een deelnemerslijst, een hotellijst en praktische informatie.
Stichting Giving Back to Nature
Labrys Reizen doneert per reiziger een bedrag aan de stichting Giving Back to Nature. Deze stichting financiert kleinschalige projecten binnen en buiten Europa die de biodiversiteit herstellen, behouden of bevorderen. Meer informatie vindt u hier.
Reisleiding
De reis zal inhoudelijk worden geleid door dr. Leo van Grunsven, sociaal geograaf en docent aan HOVO Utrecht. Gedurende de gehele reis wordt hij geassisteerd door lokale, Engelstalige, gidsen.
Reisgegevens
21-daagse vliegreis
6 t/m 26 september 2026
Reissom
t/m 12 mei 2026: € 7195,-
vanaf 13 mei 2026: € 7395,-
toeslag eenpersoonskamer: € 875,-
NB 1 Indien u indeling op een gedeelde tweepersoonskamer wenst, wordt bij boeking de toeslag eenpersoonskamer in rekening gebracht. Zodra er een medereizig(st)er is om de kamer mee te delen, wordt deze toeslag gecrediteerd. Indien er geen kamergeno(o)t(e) wordt gevonden, wordt de toeslag eenpersoonskamer niet gecrediteerd.
NB 2 De eenpersoonskamers zijn tweepersoonskamers voor alleengebruik.
Inclusief
lijnvluchten met belastingen en toeslagen, ruimbagage, vervoer ter plaatse, logies met ontbijt, alle lunches, 15 diners, reisleiding, lokale gidsen, reisbundel, informatiebijeenkomst, entrees, eSIM, fooien, donatie stichting Giving Back to Nature à € 15,- p.p.
Exclusief
4 diners, drankjes, verzekeringen, verplichte bijdrage SGR à € 5,- p.p., verplichte bijdrage Calamiteitenfonds à € 2,50 en boekingskosten à € 27,50 per boeking
Aantal deelnemers
minimum: 10 / maximum: 20
